Rize’de Koronavirüs Vaka Sayısı 500'ü Geçti

Açıklama: Rize’de son günlerde koronavirüs (Kovid-19) vaka sayıları artışını sürdürüyor. Kent genelinde Kovid-19’lu hasta sayısında adeta bir patlama yaşanıyor. Günlük vaka sayılarının 100’e merdiven dayadığı Rize’de koronavirüslü hasta sayısı 500’ün üzerine çıktı.
Kategori: Rize
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2020
Geçerli Tarih: 19 Mayıs 2022, 12:12
Site: Senoz Deresi
URL: http://www.senozderesi.com/haber_detay.asp?haberID=1628


Yeni tip koronavirüs salgını ile Türkiye’nin mücadelesi sürerken ülke genelinde olduğu gibi Rize’de de vaka sayıları artma eğiliminde seyrediyor.

Bütün yetkililerin vatandaşları maske takma, sosyal mesafeye ve temizliğe dikkat etmeleri noktasında uyarılarda bulunduğu Rize’de, İl Müftülüğü vakit ezanlarının ardından, İl Emniyet Müdürlüğü ise trafik polisi ekipleriyle uyarı anonslarını sürdürmeye devam ediyor.

Vaka sayısının başlangıçtan günümüze en yoğun dönemini yaşadığı Rize’de kentteki hastanelerde ve evde tedavi gören Kovid-19’lu hasta sayısı ilk kez 500’ün üzerine çıktı.

İl merkezinde kentin en yoğun ve en işlek olduğu iki lokantası da toplam 12 personeline Kovid-19 bulaştığından faaliyetlerini geçici bir süreliğine durdurdu ve iş yerlerini en az 1 hafta süreliğine kapadı.

Rize’de artma eğiliminde olan koronavirüs vakalarının yoğunluğu Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında bulunan yoğunluk haritasında da kendini gösteriyor. Özellikle kent merkezine ait haritada vaka sayılarında artış eğilimi iyice gözlemleniyor. Rize’deki hastanelerde tedavileri tamamlanan hastalar ise taburcu edilmeye devam ediyor. Kentte, Kovid-19’a bağlı olarak hayatını kaybedenlerin sayısı dün yaşanan 2 ölümle birlikte 19’a yükselmişti.

Hatırlanacağı üzere Sağlık Bakanlığı “evde takip ve yatan hasta” algoritmalarını değiştirmiş ve algoritmalarda yapılan güncelleme ile birlikte bakanlık, Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatışlarda hafif-orta pnömoni (zatürre) ve ağır pnömoni ayrımına gitmişti. Daha önce bazı hafif-orta pnömoni olan hastaların tedavisi hastanede veya izolasyon alanlarında yapılıyordu. Güncellenen algoritma ile sadece ağır pnömoni hastalarının tedavisinin hastanelerde yapılmakta.

Kovid-19 temaslı kişilerin pozitif vakaya dönüşme oranlarının mayıs ayına kıyasla Türkiye genelinde 1,3 kat arttığını ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya paylaşımı çağrısında bulunarak, "Bugün profilinizden siz de bir tedbir mesajı verin. Salgına karşı maske, mesafe, temizlik kurallarını hatırlatan bir mesaj hazırlayıp, takipçilerinizle paylaşın. Bilip de uymayanlar için elden geldiğince etkili olsun." ifadelerini kullandı. (Olay53)