Duyarsız kalmayalım

Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2009
Geçerli Tarih: 10 Ağustos 2022, 01:18
Site: Senoz Deresi
URL: http://www.senozderesi.com/yazar.asp?yaziID=702


Şairin biri ne güzel söylemiş:

Ehli diller kapısını kitler girer kitler çıkar

Kitlemezse akıbet itler girer, itler çıkar.

 Tarihin derinliklerinden gelen eşsiz bir güzelliğe sahip olan bir vatanın evlatları olmakla hepimiz ne kadar çok gurur duysak azdır. Atalarımızın yazmış olduğu bu büyük tarihi mirasa nasıl ve ne şekilde sahip çıktığımızı sorgulamanın zamanı geldi de geçiyor bile. Bazen düşünürüm. Acaba atalarımız bizleri görse, sahip çıkamadığımız bu tarihi değerlerimizi görseler, acaba yüzlerine bakacak cesaret olur muydu bende. Veya koruyamadığımız bu değerlere kıymet verememenin sonucunu nasıl açıklayabilirdim?

Düşünmesi bile korkunç. Bu yüzden zaten elimden geldiği kadar bu tarihi değerlerimize sahip çıkmaya çalışıyorum.

Yaklaşık olarak dört yıldan beri sürdürdüğüm mezartaşı çalışmalarımı bu son günlerde epeyce yoğunlaştırdım. İl dışından gelen bir misafirimle beraber şu son haftalarda mezartaşlarında güzel bir mesafe katettim.Hatta daha önceden gidipte göremediğim, tesbit edemediğim yeni kitabelerde buldum. Bunun yanında geçen yıllarda fotoğraflayıp bu sene yerinde bulamadığım kitabelere de rastladım.

Zamana direnemeyen, çok yakın bir gelecekte yokolma tehlikesiyle karşı karşıya kalan mezarlara da rastladım. Bunlardan bir tanesi çok dikkatimi çekti. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.Çünkü çok yakın bir gelecekte tahminimce bu mezarıda resimlerinden görmek zorunda kalacağız.Yer:İyidere Yalıköy, sahil. Hani yazın o sıcak günlerde ailece gidipde yüzdüğümüz muhteşem deniz kenarı.
 
Ne acıdır ki soyunma odalarının hemen üstünde bulunan tek bir mezar, kimsenin dikkatini çekmemiş olacak ki durumu içler acısı.Üzerindeki süslemeden tutunda kitabesindeki muhteşem beyte kadar adeta zamana meydan okumakta.Fakat daha nekadar bir süre acaba.Biz bir yandan inat etmekteyiz sahip çıkmayacağız diye, bu kitabe ise bir başka inatla karşımızda. Zamana daha nekadar dayanır bilinmez ama bizlerin bu inadımızı en kısa zamanda terk edip, atalarımızdan kalan bu yadigarlara gerektiği gibi sahip çıkmanın zamanı geçiyor bile. Ne diyelim: Sözümüz anlayana. (ozcanbeyaz@hotmail.com)