Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

Duyarsız kalmayalım

Okunma  Yazar : Özcan Beyaz
Yorumlar  Yorum Sayısı : 3
Okunma  Okunma : 8627
Tarih  Tarih : 15 Kasım 2009, 22:32

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şairin biri ne güzel söylemiş:

Ehli diller kapısını kitler girer kitler çıkar

Kitlemezse akıbet itler girer, itler çıkar.

 Tarihin derinliklerinden gelen eşsiz bir güzelliğe sahip olan bir vatanın evlatları olmakla hepimiz ne kadar çok gurur duysak azdır. Atalarımızın yazmış olduğu bu büyük tarihi mirasa nasıl ve ne şekilde sahip çıktığımızı sorgulamanın zamanı geldi de geçiyor bile. Bazen düşünürüm. Acaba atalarımız bizleri görse, sahip çıkamadığımız bu tarihi değerlerimizi görseler, acaba yüzlerine bakacak cesaret olur muydu bende. Veya koruyamadığımız bu değerlere kıymet verememenin sonucunu nasıl açıklayabilirdim?

Düşünmesi bile korkunç. Bu yüzden zaten elimden geldiği kadar bu tarihi değerlerimize sahip çıkmaya çalışıyorum.

Yaklaşık olarak dört yıldan beri sürdürdüğüm mezartaşı çalışmalarımı bu son günlerde epeyce yoğunlaştırdım. İl dışından gelen bir misafirimle beraber şu son haftalarda mezartaşlarında güzel bir mesafe katettim.Hatta daha önceden gidipte göremediğim, tesbit edemediğim yeni kitabelerde buldum. Bunun yanında geçen yıllarda fotoğraflayıp bu sene yerinde bulamadığım kitabelere de rastladım.

Zamana direnemeyen, çok yakın bir gelecekte yokolma tehlikesiyle karşı karşıya kalan mezarlara da rastladım. Bunlardan bir tanesi çok dikkatimi çekti. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.Çünkü çok yakın bir gelecekte tahminimce bu mezarıda resimlerinden görmek zorunda kalacağız.Yer:İyidere Yalıköy, sahil. Hani yazın o sıcak günlerde ailece gidipde yüzdüğümüz muhteşem deniz kenarı.
 
Ne acıdır ki soyunma odalarının hemen üstünde bulunan tek bir mezar, kimsenin dikkatini çekmemiş olacak ki durumu içler acısı.Üzerindeki süslemeden tutunda kitabesindeki muhteşem beyte kadar adeta zamana meydan okumakta.Fakat daha nekadar bir süre acaba.Biz bir yandan inat etmekteyiz sahip çıkmayacağız diye, bu kitabe ise bir başka inatla karşımızda. Zamana daha nekadar dayanır bilinmez ama bizlerin bu inadımızı en kısa zamanda terk edip, atalarımızdan kalan bu yadigarlara gerektiği gibi sahip çıkmanın zamanı geçiyor bile. Ne diyelim: Sözümüz anlayana. (ozcanbeyaz@hotmail.com)
 
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 3 yorum yazılmıştır.

metin [ 24 Ağustos 2013, 20:53 ]
bu gibi tarhi dgrlerımızı blup ortaya ckrdgmz için teşekkur ederiz.keske bu gıbı eserlerın bulunup krnur hale gtrılmesı için insanların daha dyarlı ve tarıhıne shp cıkması gerektıgı bilnçı yayabilsek yoremızde,bolgemızde kım bilir? daha nıce trhı eserler gun yuzune cıkartılamamıstır yada duyarsız lktan kaybolmaya yuz ttmustur.teşekkürler özcan bey
Furkan Engin KORK [ 15 Mayıs 2011, 12:33 ]
Babasının, dedesinin kabristanını bile ziyaret etmeyen bir Tük toplumu oluşuyor. Modernleşmek adı altında aslında yozlaşan bir Türk toplumu.! Hepsi dış güçlerin üzerimize oynadığı oyunlar... Daha çocukken çizgifilmlerle eğitmeye başlıyorlar bizi. Sonra filmler, diziler, tv programları, internet siteleri... daha bir çok sayede içimeze kadar işleyip bizim kültürümüzü, örfümüzü adetimizi adeta bana göre kimliğimizi değiştiriyorlar. Bir tek analarımız ninelerimiz değişmiyordu artık onları da sabah programları ve hayali hikayelerle eğitebilmeye başladılar. Nerde kaldı o osmanlı torunu, nerde kaldı çanakkale savaşında, kurtuluş savaşında can veren ataların torunu.
sinan [ 27 Kasım 2009, 23:38 ]
Üzülme teyzeoğlu senin çırpınışlarının ne anlama
geldiğini insanoğlu,paranın hiç bir hükmünün
kalmadığı zaman anlayacaktır.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Bu Yazarın Önceki Yazıları

Son Haberler

Umut yarını değiştirme çabasıdır!07 Temmuz 2019
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber