Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

ÇUKURLUHOCA (Eski adı: Babik)

Babikli gördün kaç, baktın o kaçıyor ne me lazım sen yine de kaç...:)

Kategori  Kategori : Çukurluhoca
Yorumlar  Yorum Sayısı : 6
Okunma  Okunma : 15756
Tarih  Tarih : 09 Nisan 2009, 20:56

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Babikli gördün kaç, durmuş olsun sen gene kaç, baktın ki o kaçıyor, neme lazım onun kaçmasında mutlaka bir sebep vardır, sen gene kaç".Bölgemiz insanları arasında bir espri olarak söylene gelen bu tekerlemenin bir gerçeğe dayandığında şüphe yoktur. Ancak köyolarak diğerlerinden önemli bir farkı olmayan Çukurluhoca için neden böyle farklı bir kanaate varılmıştır? Bunu tek gerçeğe bağlamak mümkündür. Çukurluhoca köyü yanlınız bölge içinde değil, Türkiye'de bile belki en çok okumuş insan yetiştiren köy. Okuma yazma bilenler %90'ın üstünde. Ayrıca yüzlerce hukukçu, subay, doktor, mühendis, iktisatçı, öğretmen v.s. yetiştirmiş. Çevre halkının köylerimizden çekinmesi; "bilgisiyle bir oyun oynar, beni aldatır,"endişesinden olmalı? 
 
Köyümüzün yetiştirdiği büyük bir din alimi var, cigurli Oğlu Ali Hoca. Kırk yıl Konya'da kalmış. Ayrılırken Konyalı bilginler "Laz Ali Efendi Konya'nın ilmini almış gidiyor," demişler. Konya tarihçesinde yazılmış bu Cigurli Hoca köye döndükten sonra da boş durmamış. Halkın dayardımı ile köyümüzde büyük bir medrese yaptırmış ve çok faal bir şekilde tedrisata başlamış. Ama ne yazık ki ömrü vefa etmemiş,uzun müddet çalışmaya. İşte bu hocanın adım yaşatmak için komşuları, Babik adinin inkılapla değişmesi İcap edince,köyün yeni adinin "ciguli Hoca" olmasını istemişler. İstemişler ama, Cigurli Hoca isminden Çukurluhoca'nın nasıl çıktığım bir türlü anlayamamışlar. Öyle anlaşılıyor ki, sivri akıllı bir görevlinin işgüzarlığı sonucu olmuş bu. Dileğimiz bu adın değiştirilmesi. cigur'un Türkçe karşılığı, küçük baltalı hoca mı olur; yetiştirdiği kişilerden elde ettiği hak ile ilmiye veya irfaniye köyü mü olur? Her ne İse, köyümüzün yeni bir ada ihtiyacı var kanısındayız. 
 
Karadeniz’in karakteristik dağ köylerinden biri Çukurluhoca. Evler dağ eteklerinde serpiştirilmiş durumda. Dört mevsim yeşilkalabilen köye iklim de o nispette yardımcı olmakta. Yazı ılık, kışı soğuk olmadan geçer. Derece sıfırın altında ve otuzun üstünde çok ender görülür. Deniz seviyesinden 350 ila 700m. arasında değişen bir yüksekliğe sahip. Çayeli'nden 20km. kadar İçeridedir.Yüz kadar haneye dağılmış yedi yüz insan yaşıyor Çukurluhoca'da. Bura halikı geçimin! çaycılık, kerestecilik ve halen gurbetçilikle temin eder. Ekonomik durumu sahil kısmına göre daha geri kalmış durumda, yüksek köylerden daha iyi. Köyümüzde kolektif çalışmanın ve İşbirliğinin en güzel örneklerini bulmak mümkün. Yardımlaşma şuuru belki de hiçbir yerde bu derece gelişmemiştir.Köyün toplanma yeri otomobil yolu üzerinde. Okulun, caminin, dükkanların, kahvelerin bulunduğu yerde. Yağmurlu günlerde hemen hemen bütün Babik erkeklerin! Burada görmek mümkün. 
 
Komşu köylerde bu hareketli köy merkezine sık sık uğrarlar. gurbetteki Babiklilerin en çok özlemini duydukları zamanlar, akşam faslı mahallelere dönen grupların şakalaşmaları, düğünlerde, bayramlarda ve yayla göçlerinde sabahlara dek devam eden atma türküler, horonlardır. İlçe merkezine uzaklığı 20 km. olup Gürpınar, Yenice, Çataldere ve Kaptanpaşa köyleri ile çevrelenmiştir. 54 haneli, 416 nüfusludur. Okuma-yazma oranı % 92'dir. Gelir kaynağı; çay, hayvancılık ve ancılıktır. İlkokulu, camisi ve koy konağı mevcuttur.
Muhtar: Köksal BİLGİN
 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 6 yorum yazılmıştır.

Evren Aksoy [ 16 Mayıs 2019, 11:52 ]
Herkese merhaba,
Ben Evren Aksoy.
Mehmet Aksoy (Osoğlu Dunbi) nin oğlu, İsmail Aksoy ( Osoğlu Gobernat) ın torunu.
Bu sayfayı ziyaret eden tüm hemşerilere selam.
Babikliler olarak bir whatsapp grubu var mı merak ettim.
Sevgiler..
evren aksoy [ 18 Mayıs 2017, 13:21 ]
Peki Camekapi neresi oluyor?Gurpinarda mi kaptanpasada mi
Editör notu: Camekapi, Çukurluhoca'da cami, okul ve değirmenin olduğu yer.
cemil başkapan [ 20 Kasım 2015, 19:11 ]
gürpınarın eski adı babik    çukurluhocanın eski adı arekner

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Çukurluhoca

En Çok Okunan Haberler

Umut yarını değiştirme çabasıdır!07 Temmuz 2019
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber