Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

Pompalıyla kurban etmek

Okunma  Yazar : Cevat Çakır
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 4461
Tarih  Tarih : 01 Kasım 2012, 20:00

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Allah’a şükür ki yine bir Kurban Bayramına eriştik. Allah’a yaklaştırması gereken bir ibadet olan kurban, hayvanlara yapılan eziyetlerden dolayı Allah’dan uzaklaştıran bir fiile dönüyor bazı kişiler için.

Her Kurban Bayramı görmeye alışık olduğumuz manzaraları bu sene bayramdan önce görmeye başladık. Şanlıurfa’da bir kurban pazarında satın alınan bir ineği götürmeye çalışan kişilere direnen ineğe beş altı kişi başında sopalarla vurarak götürmeye çalıştılar. Başarılı olamayınca da hayvana elektro şok uyguladılar.
Hayvanın dört ayağıda açılmış, yerde yatmış vaziyette de iskenceye devam ettiler. Bursa İnegöl’de de kurbanlık hayvanını kaçıran kişi, pompalı tüfekle hayvanı vurduktan sonra boğazını kesti. Kurbanlıkların taşınma sırasında da ciddi eziyetler yapıldığı görüldü. İş ehline verilmediği için 1000’in üzerinde kişi de yaralandı.
Bir ibadetin başlangıcı böyle olmamalı. Bu davranışlar mü’mine yakışmıyor. Dünya’da ödenmesi imkânsız bir hak oluşuyor. Daha önceki yıllarda da bu tarz manzaraları hep gördük. Hayvanını kaçıran kişinin kızgınlığından hayvanı kesmeden önce ayaklarını kesene de rastladık. Sakarya Rehberin (17.11.2011) haberine göre geçen yıl Kurban Bayramında Sakarya’da hayvan satın alan bir kişi iki tane büyük baş hayvanı arabasının arkasına bağlayarak sürüklemek suretiyle götürmüş. 27 Kasım 2009 tarihinde de CNN’de benzer bir haberi “boğaya akıl almaz iskence” diye duyurmuş. Kurban kesenlerin bu yanlış davranışları kurban kesmeyenlere kötü bir malzeme olmaktadır.
Oysa sünnette kurbanlık hayvanların kesim yerine götülürken incitilmemesi, onlara şefkatle davranılması gerekiyor. Peygamber Efendimiz (asm) hayvanlara karşı merhametli davranılması gerektiğini bildirmiştir. “Merhametli olanlara Rahman merhamet eder. Yerde olanlara merhametli olun ki, gökte olanlar da (melekler) size rahmet etsin" 1 “Merhametten nasibi olmayanın hayırdan da nasibi yoktur,” 2 “Ey Usame, acıkan ciğer sahibi her hayvan hususunda dikkatli ol, kıyamet günü Allah’a şikâyet edilirsin,” 3 İbn-i Ömer (ra) rivayetine göre “Nebi (asm) hayvanlara iskence yapanlara lânet etti” diyerek haber verir.4
Diğer rivayetlerde, yasaklanan muhtelif eziyet çeşitleri belirtilmektedir. “Canlı hayvanların hedef ittihaz edilerek atış yapılmasını” 5 “yüzüne vurularak dövülmesini” ve “yüzünden, kulaktan, burundan enlenmesini” 6 “yüzüne dövme yapılmasını” 7 dövüşmeleri için “hayvanların kızıştırılması” 8 “hayvanın kulağından tutarak çekilmesini” 9 yasaklamıştır. Hayvanı keserken bile ona merhamet etmeyi Resulullah (asm) emrederek şöyle buyurur: “Kesilene merhamet edene Allah, kıyamet günü rahmet eder” 10 Ayrıca bıçağın bilenerek keskinleştirilmesini, hayvanın gözünden saklanmasını ve sür’atle kesilmesini 11 emreder. Hayvanı kesmek üzere yatırıp bıçak bilemeye başlayan birisini gördüğünde “Sen onu iki sefer mi öldürmek istiyorsun? Niye havyancağızı yatırmadan önce bıçağını bilemedin” 12 der.

KAYNAK— 1- Tirmizi. Birr; 16. 2- Tuhfetu’l- Ahvazi: 6/ 49. 3- Nesa-i, Dahaya, 42. 4- Buhari, Zebaih; 25. 5- Damiri, 2/10. 6- Mecmau’z- Zevaid; 8/109. 7- el- Metalibu’l-Aliye; 2/282. 8- Tirmizi. Cihad, 30. 9- İbn-i Mace. Zebaih; 3. 10- Mecmau’z- Zevaid; 4/33. 11-bn-i Mace. Zebaih. 3. 12- Tuhfetu’l- Ahvazi;4/665.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları

Son Haberler

Umut yarını değiştirme çabasıdır!07 Temmuz 2019
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber