Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

Sektöründe, Türkiye'nin en büyük ikinci firması

Yine başarılı bir hemşehrimizi sizlere tanıtıyoruz: Senoz Vadisinin 'en tepesi'ndeki köylerden, Uzundere Köyünden (eski ismi Cağak) hemşehrimiz Cemil Okumuş.

Kategori  Kategori : Haberler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 13662
Tarih  Tarih : 11 Nisan 2009, 22:48

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cemil Okumuş, mağazacılık konusunda komple proje imalatı yapan Türkiye’nin en büyük ikinci firmasının sahibi. BOF firmasının sahibi hemşehrimiz, hem kendisini hem de Senoz sevdasını anlattı. Buyurun:

*Önce sizi tanıyabilir miyiz? Cemil Okumuş kimdir?
Ben Cemil Okumuş, bizim köyün eski ismi "Cağak" yani Uzundere mahallesi. Bize orada ‘Recepler’ derler. Dedemin babası köyümüzün çok eskilerinden ‘Recep Dede.’ Biz de lakabızı ondan almışız. Dedem de ‘Recebin Mehmet,' Babam da dedemin en büyük oğlu, Vehbi Okumuş. Yani ‘Recebin Vehbi’.

13 yaşında babamın amcası Ahmet Dedem, saraylarda güvenlik görevlisi olarak çalışmış. Babam da 12 yaşında gurbete gelmiş, Rum patronların yanında çalışmış. Önce terzilik yapmış 5-6 ay. Ondan sonra mobilyacılığa başlamış. Bizim oranın insanlarını biliyorsunuz, ya kahveci, ya fırıncı, ya da mobilyacı olurlar. Babam da malum bilinen iş adamlarından birisi olmuş.

2003’e kadar babamın yanında çalışıyordum. 2003 senesinde ben babamdan ticaret faaliyetini ayırdım. Ondan sonra babam Okumuş soy ismini kullanmama izin vermediği için 2004’te resmi olarak 'OMAS’ı kurdum. OMAS’ın açılımı ise, Okumuş Mobilya Ahşap Sanayi. Tabi ondan önce faaliyetlerimiz vardı. Bağdat Caddesi’nde iki adet mağazam vardı. Orda Pallone ve Efegano diye iki mağazam vardı. Yine hemşehrilerimizden 'Köseoğlu İnşaat' ile ortak idik. Sonra bu iki mağazayı kapattık. Şu andaki fabrikamızı kurduk. 11.000 metrekare bir alanda kurduk. Burada hem mimari proje, inşaat, aynı zamanda ahşap, metal imalatı yapıyoruz. Herşeyi burda bünyemize aldık.

Derken 2006 yılında üç şirketimiz vardı. Üç şirketimizin baş harflerini alarak ‘Bof’u kurduk. Firmaya iş yapan ortaklar geldi. 'Bof’un üzerine yoğunlaştık. Sektöründe, yani şu anda mağazacılık konusunda komple proje imalatı yapan Türkiye’nin en büyük ikinci firmasıyız. Bir mimar, bir de inşaatçı ortağımız var. Toplam şu anda 80 kadrolu elemanımız var, götürü olanlarla beraber 180 kişiyle çalışıyoruz. Türkiye’nin her tarafına Avrupa, Rusya, Romanya Doğu bloku ülkelerine de iş yapıyoruz. İnşaat işimiz de var, tekstil işiyle de uğraşıyoruz. Tekstil bayiliğimiz de var. Alışveriş Merkezleri’nde mağazalarımız var. Yıl sonuna kadar 4-5 mağazaya çıkarmayı düşünüyoruz.

*Ekonomik kriz hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Tabii ki şimdi ekonomik kriz var, ama çok fazla değil. Mevcut pozisyonumuza devam ediyoruz. Ama ben 2001’deki gibi kriz beklemiyorum. İnsanlar psikolojik olarak etkileniyor, "kriz var" diyorlar. Mümkün mertebe kötü haberleri okumak istemiyorum. Pozitif konuşan, düşünen insanlarla konuşuyorum. Ticari anlamda yapacaklarımı ister istemez etkiler. Moral motivasyon olarak krizden ciddi bir yara alacağımızı düşünmüyorum. Büyüklerimizle konuşuyoruz. Mesela babamla konuşuyorum. "45 yıldır ticaretle uğraşıyor. 45 yıldır ticaret yapıyoruz diyor, hep kriz var, hep kriz var. Türkiyede hiç kriz bitmez" diyor. Yaşamaya devam ediyoruz, kriz var diye insanlar aç kalmayacak, lüksünden fedakârlık yapacaklardır mutlaka. İnsanlar ölecek, cenazeler kalkacak, çocuklar doğacak, ticaret de işleyecek. Hayatın akışı devam ediyor. Üstlendiğimiz işler var, burada 80 kişi çalışıyor, bunları da düşünmemiz lazım. Ticarette her zaman para kazanmak olmaz. 2-3 sene para kazanmazsam da önemli değil, önceki kazandıklarımıza sayarız. Yüzde 10 zarar etsem de önemli değil. 3-5 kuruş kâr etmek için işçi çıkarmayı falan düşünmüyorum. O yüzden ben ticari anlamda küçülme, daralma düşünmüyorum. Atılımı yavaş yavaş yapacağız yani.

*Yaz aylarında Senoz’a gidiyo rmusunuz?
Annemin babası vefat etmişti geçen sene. 25 sene üzerine köye gittim. Hasretle anıyoruz, atalarımızın toprağıdır, yani aslımızı unutmadık, ailemiz de unutturmadık. Sosyal sorunluluk adına mutlaka oraları yaşatmamız lazım. İlişkileri mümkün mertebe destekliyoruz. Biz de maddi manevi elimizden geldiğince destekliyoruz. Ama bundan sonra her sene gitmek istiyorum. Köyümüzün değerini bilmemiz lazım.

*Senoz’dan müşterileriniz var mı?
Kimse birbirini tanımıyor, düne kadar bizi tanımayanlar, artık bizi tanımaya başlıyorlar. Bu hata bizde de var. Kendi adıma konuşuyorum, bu böyle. Bizim de sektördeki yerimiz belli, hemşehrilerimizin başarılarına seviniyoruz. Bizim başarılarımıza da büyüklerimiz takdir ediyorlardır, inşallah. Ticarî anlamda hemşehrilik ile akrabalığı karıştırılıyor. Yeni jenerasyonda bu olmayacak inşallah.

*Bir kaç yıldır devam eden Senoz Futbol Turnuvası hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Böyle birşeyi organize etmek çok önemli. Bu işi ilk başlatan sizsiniz. Çok önemli bir organizasyon. Buna çok emek gerekir, bu mesai basit değil. Herkesin de karınca kararınca destek olması gerekiyor bu projeye. Yeni nesil, birbirini tanımıyor; bağların bu kadar net bir şekilde kopuyor olması, bu tür organizasyonlarda yıllar sonra akrabasını oralarda görüp kaynaşmak çok iyi tabii. Bu organizasyon bir başlangıç olması adına önemli bir aktivasyon. Bu yıl ben de turnuvanın içindeydim. Bundan sonra da olmaya çalışacağım. Ufak tefek aksaklıklar oluyor, bu da ilerde aksaklıkların aşılacağına inanıyorum.

*Köylerimizde devam eden HES’lerle ilgili düşüncelerinizi de öğrenebilir miyiz?
Ben çok net birşey söyleyeyim:. Sonuçta yaptığımız birtakım araştırmalar var. HES’e neden karşıyız? Önce araştırıp destek verip ya da vermememiz gerektiğine karar vermeliyiz. Ben köyümüzün sembolu dereleri, Karadeniz'le özdeşleşmiş olan yeşili ve suyun çok hayati bir sembol olduğunu düşünüyorum. Bunu kesinlikle ve kesinlikle etkileyecek olan bir takım projelere karşıyım.
Sadece bu bizim köy için değil, dünyanın her yerinde, ülke olarak bakmak lazım. Dolayısıyla bu dünya etkilenecekse, herkes etkilenecek. Ben yaptığım araştırmalar sonucu bu çalışmaların deremize olumsuz etkisi olacak. Birileri bundan mutlu olacak, birileri üzülecek. Çocukluğu oralarda geçenler, çocukluklarını yad edemeyecekler. Ama düşündüğümüz zaman dünya petrol savaşı yerine su savaşı başlayacağını biliyoruz. Ülkemizde yapılması gereken bir takım hamleler var. Enerjide ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bu ülkenin rekabete ihtiyacı var, enerjiye ihtiyacı var, bunların sağlanması lazım. Muhakkak ki bunları düşündüğümüzde değerler ağır basmaktadır. Burdaki protestoları haklı buluyorum. Ama diğer taraftada ülkenin ekonomik gidişatını değerlendirmemiz gerekir. Gerçekten fedakârlık yapmadan bir şey elde edilmiyor. Yaptığım araştırmalarda firmalar bu konuda hassasiyet göstermediler, ama bundan sonra daha dikkatli olacaklarını ümit ediyorum.

www.senozderesi.com internet sitemizi nasıl buluyorsunuz?
Vakit bulabildiğim zamanlar hemen www.senozderesi.com’a girerim. Bilgisayırımın sık kullanılanlar listesinde. Duymak istediğimizin kulağı, görmek istediklerimizin ise gözü oluyor. Tabi memleketimizde olan haberleri görmek için başka alternatifmiz yok. Dolayısıyla bu çalışmaların kolay olmadığını biliyorum, ama imkânların da bu boyutta olduğunu biliyorum. O yüzden beğenmeyenler varsa bu konuda yardımcı olması, destek olması gerekiyor. Bu imkânlarla yapılanın en iyisi yapıldığına inanıyorum.
Gerek cenazeler olsun, haberler olsun çok zor, elinizden geldiğini yapmaya çalıştığınızı biliyorum. Senozderesi.com tüm Senozun sitesi. Aslında kültürümüzün yansıması için veya bölgemizle alakalı bir takım gelişmeleri sıcağı sıcağına haberlerin çok önemli bir çalışma. Artık dijital ortam o kadar had safhada ki, bundan faydalanmanın bir maliyeti var. Bu maliyet için parası olan parasını koyar, gereken desteğin yapılması gerekir. Elimizden geldiği kadar üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Sonuçta arkadaşlarımızı görüyoruz, tanımadığımız insanları tanıyoruz bu site sayesinde. Şimdi irtibatları bir noktaya geliyor, koparıyorsun, başarılı iş arkadaşlarımızın herkesin destek olması gerekiyor. Bu bir dayanışmadır. Çok güzel bir dijital ortam olduğunu düşünüyorum. İyi kullanabilirsek, bu imkânları imkânlar içerisinde yapmış olduğunuz çalışmaların çok iyi olduğunu düşünüyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. İşadamlarına gönül bağı olan hemşerilerimizden senozderesi.com’a destek olmalarını bekliyoruz. Herkese açık olan bir site. Bunu yaşatmalıyız. Burada ucretsiz olarak, köye gitmeden dijital ortamda köye gidiyoruz. Tabi bunun için hep destek, tam destek diyorum.

*
BOF DESİGN İLETİŞİM ADRESİ: Tavukçuyolu Ayyıldız Sok. No:12 ÜMRANİYE / İSTANBUL
Telefon : +90 216 466 22 27 - 28 - 29 - 30
Web: www.bof.com.tr

senozderesi.com haber merkezi/ 19.10.2008

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Haberler

En Çok Okunan Haberler

Umut yarını değiştirme çabasıdır!07 Temmuz 2019
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber