Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

Mektubu Yakıp Protesto Etti

Rize`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yöre halkının tepkilerine rağmen yapımı tamamlanan Uzundere hidroelektrik santralinin ürettiği elektrik için vadi boyunca çekilen yüksek gerilim hattı altında arazileri bulunan vatandaşlar TEİAŞ tarafından belirlenen bedelleri almaları için `pazarlığa çağrı` başlıklı bir mektupla görüşmeye davet edildi.

Kategori  Kategori : Çayeli
Yorumlar  Yorum Sayısı : 4
Okunma  Okunma : 7146
Tarih  Tarih : 08 Eylül 2011, 12:29

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kendilerine sorulmadan vadilerinden elektrik hattı geçirildiği belirterek tepki gösteren köylülerden biri “yaşam alanlarımızı kanser vadisine dönüştürüyorsunuz” diyerek gönderilen çağrı mektubunu çakmakla ateşe verdi. Köylüler daha sonra alkışlarla salonu terk etti.

Rize’nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi’nde yapımı tamamlanan ve elektrik üretimine başlayan Uzundere hidroelektrik santrali (HES) için vadi boyunca dikilen direklerden yüksek gerilim hattı geçirildi. Daha önce direklerin konulduğu arazileri kamulaştıran TEİAŞ, bu kez yüksek gerilim hattı altında arazileri bulunan vatandaşlara ödeme yapma kararı aldı. Vadide arazileri belirlenen vatandaşlar “pazarlığa çağrı” başlıklı bir davet mektubu ile görüşmeye çağrıldı. Senoz Vadisi’ndeki Çataldere köylüleri ile TEİAŞ yetkilileri Çayeli Muhtarlar Derneği’nde bir araya geldi. TEİAŞ yetkileri elektrik hattının altında kalan arazilerin kamulaştırılacağını ve dönümüne 2 ila 4 bin lira arasında bir bedel ödeneceğini, bu bedeli az bulanların ise mahkemeye başvurabileceğini açıkladı. TEİAŞ yetkilisi ayrıca mahkemeye başvuranların daha az ücret alabileceği imasında bulundu. 
BİZİ TEHDİT Mİ EDİYORSUNUZ?
Bu sırada toplantıya katılan köylüler yetkililere “bizi mahkemeye başvurmayın diyerek tehdit mi ediyorsunuz.?. Devlet memurusunuz ama vatandaşı tehdit edebiliyorsunuz. Vatandaşı tehdit etmeye gerek yok.” diyerek tepki gösterdi. Salonda gerilen ortamın ardından köylüler kendilerine sorulmadan yüksek gerilim hattı geçirildiğini ardından ise düşük bedelleri önerildiğini belirterek bu bedelleri kabul etmeyeceklerini belirttiler. Tartışmaların ardından toplantıya bir süre ara verildi. 


PAZARLIĞA ÇAĞRI MEKTUBUNU YAKTI
Daha sonra yeniden devam eden toplantıda söz alan Senoz Vadisi’ni Koruma Platformu temsilcilerinden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Görevlisi Harita Mühendisi İsmail Akyıldız, bilimsel verilerle ortaya konulduğu gibi yüksek gerilim hatlarının geçtiği bölgelerde yaşayan insanların kanser, beyin tümürü ve lösemi gibi hastalık riskleri ile karşı karşıya kaldığının bilindiğini söyledi. Akyıldız,“HES projesini yapan firma Senoz Derneği ile yaptığı anlaşmada elektrik nakil hatlarını yeraltında geçireceğini taahhüt etmişti. Ama şimdi görüyoruz ki TEİAŞ yetkileri bizim böyle bir anlaşmadan haberimiz yok diyor. İnsanların kanser riski ile karşı karşıya kaldığı bilimsel raporlarla ortadayken burada biz neyin tartışmasını ve pazarlığını yapıyoruz. Burada söz konusu olan insan canı, canın pazarlığı olur mu?. Bu pazarlığa davet belgesi Senoz vadisinin ölüm fermanıdır. Bu vadiyi bize boşaltın gidin demektir. Senoz Vadisinin bu pazarlığa çağrı mektubuna vereceği yanıt nedir biliyor musunuz.? Biz bunu yakarız” diyerek çağrı mektubunu cebinden çıkardığı çakmakla ateşe verdi. TEİAŞ yetkililerin şaşkın bakışları altında mektubu yakan Akyıldız, vatandaşlardan alkışlı destek aldı. Vatandaşlarda daha sonra salonu topluca terk etti. (ajanslar)

 
 
 


 
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 4 yorum yazılmıştır.

Turan Gökce [ 25 Şubat 2012, 00:47 ]
perastonlular timasipostaki düzlügün bir resmini
bana gönderirmisiniz yahut siteye ben burdan izleyebilirm almanyadan Turan Gökce
Furkan Çelik [ 12 Eylül 2011, 00:14 ]
Şirketler vadilerimize giriyor, sularımızı satın alıyolar, evlerimizin üstünden yüksek gerilim hatları geçiriyorlar. Bu yapmalarının tek nedeni var daha fazla para para para kazanmak. Karadeniz halkı şirketlerin yalanlarına kanmamalı karadenizi satmamalıdır!
Suyumuza, toprağımıza, kültürümüze sahip çıkalım. Çünkü başka karadeniz yok!
Mevlüt Malbasti [ 10 Eylül 2011, 22:23 ]
Parra, Parra, Parra..

Ortaligi bos buldunuz yakin anadinmi...isterseniz Roma'yi da yakin..ama birgün yaptiklarinizin yanlis oldugunu anlayinca sakinha kendinizi yakmaya kalkmayin (....) sizi kimse kurtaramaz ve se derler...," ne sehid oldi ne Gazi, yakti kendini niyazi.."

Selamlar

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Çayeli

En Çok Okunan Haberler

Umut yarını değiştirme çabasıdır!07 Temmuz 2019
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber