Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

Söyleyecek sözümüz kalmasın!

Okunma  Yazar : AbdurrahmanAkın
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1778
Tarih  Tarih : 05 Aralık 2013, 19:09

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son yazımdan bu yana tam iki buçuk ay geçti! Dile kolay tam iki buçuk ay bu sayfa da yeni bir yazım yayınlanmadı. Halbu ki o son yazımı Ramazan Bayramı dönüşü “Senoz Vadisine” dair izlenimlerimi yazmış ve son cümlemde şöyle seslenmiştim hemşerilerime;

“Son sözüm şu; ben gördüklerimi yazmaya çalıştım,sizlerde gördüğünüz ve yapılması gerekli olanları yazarsanız yeni bir heyecan dalgası meydana getirebilir ve bu heyecanla düşündüklerimizi hayata geçirebiliriz diye düşünüyorum!...”

Doğrusunu isterseniz hayal kırıklığına uğradım!

Koca Senoz Vadisinin köylerinin hiçbir sorunu yokmuş ve ben kendi kendime hayal görmüş ve bu hayallerimi sizlerle paylaşmışım meğer!

Köylerde yaşayanımız, köye tatillere gidip büyük şehirlere dönenimiz, okuyanımız yazanımız hele hele Senoz Vadisinin kendisini hizmete adayan köy derneklerimizin değerli yetkilileri,dut olmuş bülbüle dönmüşler yada bizim yazdıklarımızı ciddiye almamışlar!

Dernekçiliği bir atlama taşı olarak görenlerin asil amacı hizmet değil kendini tatmin etmek olunca ortaya bu manzaranın çıkmasını yadırgamamak lazım!

Onun içindir ki hizmet noktasında yoğunlaşmayan derneklerimiz ve onların değerli yöneticilerinin ortaya koydukları her hangi olumlu bir icraatlarını görmemiz mümkün olmuyor… Bu ifadelerim her hangi bir gizli sırrı ifşa değil bunu sizde biliyorsunuz! Kimle konuşsam ayni dertten muzdarip olduğunu söylüyor…

Her şey gözümüzün önünde cereyan ediyor…

Hangi olumlu icraatın altına imzası oldu bizim derneklerimizin doğrusunu isterseniz ben hiç duymadım. Vatandaşın bildiği ve takip etmek istediği haklarına bile ket vurmakta Senoz Deresi dernekleri ve köy muhtarları!

Mesele HES’ler…

Önceki gün bir gazetede okudum. Trabzonlu bir bakan olan Erdoğan Bayraktar demiş ki;

“Türkiye,yılda 60 milyar dolarlık enerji ithal ediyor.Nükleer santral olmadan bu işin altından kalkamayız. HES’lerle ufak dereleri mahvediyoruz. 10 megavattan az enerji üretecek HES’lere kesinlikle vermeyeceğiz. Bundan sonra bunun hesabını sorarsınız”

Ne garip değil mi? Bu hükümet zamanında Trabzon İdari mahkemesi kararıyla yapımı durdurulan HES santralleri,yine bu hükümetin “hukuk kararlarını” hiçe sayarak yapımlarına devam edilmesi noktasında ki çabası gözümüzün önünde hayat bulurken, bizim  Senoz Deresi sivil toplum örgütleri sessiz sedasız bu olup bitenleri izlemişlerdi!..

Şimdi hükümetin bir bakanı isyan ediyor diyor ki; derelerimiz üzerinde HES santralleri yapanlara bunun hesabını sorarız ama bizim sivil toplum örgütlerimizden (özellikle derneklerimiz ve köy muhtarlarımız) çit yok!

Korkmayın!

Çıkın kamuoyuna “biz de yanlış olduğunu söylüyorduk ama sesimizi duyuramıyorduk, yada hükümeti karşımıza almamak için sus pus oluyorduk” deyin!

Ben size akıl verecek yol gösterecek makam da değilim değerli yetkililer!

Sadece bir Senoz aşığı olarak bu pespayeliği ortaya koymaya çalışıyorum…Biliyorum bu yazıyı okuyan siz değerli sivil toplum örgütleri bana kızacaksınız “sen de kimsin?” diyeceksiniz? Ama ortaya sağlam bir duruş ve icraat koyamayanların buna hakkı var mı?

Dediğim gibi, maalesef toplumsal birlikteliğimiz yok! Olaylara sen-ben ikilemi için de bakıyor ve tüm enerjimizi de boş yere harcıyoruz. Önümüzde muhtarlık seçimleri var. Senoz Vadisi köylerinde ki hemen hemen tüm muhtarlar bu dönemde sınıfta kalmış ortaya elle tutulur bir icraat koymamışlardır. Keza İstanbul merkezli derneklerimizin yöneticilerinin de sazdan-sözden başka bir icraatlarının olduğunu ben görmedim, yanılıyorsam lütfen beni uyarın!

Bu kadar eleştirilerimin için de iki ismi ayrı tutmak istiyorum…Yusuf Dereci ve İsmail Akdağ arkadaşlarımız gerçekten  ellerinden geleni ortaya koyarak,“ne yapabiliriz,nasıl yardımcı olabiliriz insanımıza” diye çaba göstermektedirler.Bu kanıya varmamı gerektiren onlarca done var elimde…İnsanlarla sıcak ilişki kurarak dertleriyle dertlenmeleri hiç de yabana atılacak bir özellik değil doğrusu…

Sivil toplum örgütlerimiz,toplumun ortak paydasını oluşturan bu kurumların içini icraatlarıyla doldurmalı, vatandaşın duygularına tercüman olarak hizmet üretmelidirler.Öyle olursa,biz eleştiri yerine destek yazıları yazarak daha iyi olmak için çabalarız…

Son olarak şunu ifade etmek istiyorum;

Güce ram olanların, benim söylediklerimi anlayabileceklerini de sanmıyorum doğrusunu isterseniz! Bir önce ki yazımda ifade ettiğim gibi;”dün Mesut Yılmaz’ın fotoğraf kadrajına girmek isteyenler bugün Hayatı Yazıcı’nın kadrajına kafa uzatmakla meşguller!..

Görüşmek üzere, Allah’a emanet olun…

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları

Son Haberler

Umut yarını değiştirme çabasıdır!07 Temmuz 2019
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber